Strzelanie z Wiatrówki

Gdzie strzelać z wiatrówki – zgodnie z prawem i bezpiecznie
Polskie prawo (od 1999 roku) wiatrówek do energii poniżej 17J nie traktuje, jako broni pneumatycznej, a co za tym idzie tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń prawnych do korzystania z wiatrówek w zasadzie wszędzie bez ograniczeń, tak samo jak korzystamy w zasadzie wszędzie z roweru, piłki, freezbee, rolek i hulajnogi. Oczywiście to tylko teoria, ponieważ jak wiadomo grając w piłkę nie możemy stwarzać zagrożenia ludziom dookoła nas… i tak samo jest z wiatrówkami. W przypadku wiatrówki musimy również brać pod uwagę to, że w naszym kraju widok czegoś, co wygląda jak broń wywołuje zaniepokojenie i bardzo mocno zwraca uwagę. Dlatego też, gdy strzelamy w miejscach gdzie postronne osoby nas widzą normalnym będzie, że pojawi się np. policja czy straż miejska w celu sprawdzenia, co się dzieje. Jednak, jeśli strzelamy bezpiecznie i nie posiadamy ponad limitowej niezarejestrowanej wiatrówki (z ponad limitowych możemy strzelać tylko na legalnie funkcjonujących strzelnicach).

Czy mogę strzelać u siebie w podwórku i innym „swoim terenie”?

Tak. Na swoim terenie możesz strzelać w zasadzie bez żadnych ograniczeń, jednak musisz zadbać o to, aby śrut nie trafiał np. do sąsiada, ponieważ w najgorszym wypadku możesz zrobić komuś krzywdę, a w najlżejszym jakiś „nadgorliwy” sąsiad może wezwać policję informując, że wyrzucasz na jego posesję śmieci – tzn. śrut, Dlatego też zalecane jest strzelanie w taki sposób, aby za celami mieć jakąś nieprzebijalną barierę w postaci ściany, nasypu a minimalnie kulochwytu za tarczą.

 

Czy mogę strzelać na polach i polanach?

Tak. Ale tylko i wyłącznie, gdy zadbasz o to, aby nie strzelać w miejsca i kierunki, w których mogą znajdować się ludzie oraz musisz oczywiście mieć pozwolenie od właściciela danego miejsca. Wbrew pozorom – ziemi niczyjej nie ma za dużo na świecie i każdy tego typu teren posiada jakiegoś właściciela. I dla świętego spokoju należałoby mieć przynajmniej ustną deklarację właściciela, że możesz tam łazić i strzelać.

 

Czy mogę strzelać w lesie?

Tu również tak, ale: – wiele lasów to lasy prywatne, więc tu również może się okazać, że właścicielowi może przeszkadzać strzelanie na jego terenie – strzelając w lesie musisz zabezpieczyć teren tak naprawdę dużo bardziej niż przy strzelaniu w terenie otwartym gdyż pomiędzy drzewami i krzakami zawsze może się pojawić ktoś, kto wejdzie w linię strzału, dlatego też najlepiej jest wygrodzić białoczerwoną taśmą teren gdzie strzelam y z informacją, że strzelamy – strzelać należy w idealnych warunkach w stronę np. jakiegoś nasypu np. kolejowego czy w jakimś zagłębieniu w ziemi np. w starych nieużywanych już miejscach po kopalniach piasku. Sam z takowej korzystam … zjeżdżam samochodem na dno i mam jakieś 1500-200 metrów strzelnicy, która kończy się 10 metrową ścianą piachu i ziemi, co gwarantuje, że absolutnie nikt i nic nie znajdzie się w linii strzału – strzelać należy do kulochwytów tak, aby nie pozostawiać po sobie śrutu – należy dokładnie sprzątać po sobie i nie zostawiać zużytych tarcz, celów etc.

 

O co się mogą czepiać służby i osoby postronne?

W zasadzie wszystko już wiemy, co i jak robić, aby strzelać bezpiecznie, ale mimo tego kilka sytuacji i przykładów, o co możemy zostać oskarżeni, gdy strzelamy nie na swoim terenie: – o wejście na teren prywatny bez zezwolenia (np. jakieś pustostany etc. – o niszczenie czyjejś własności – strzelanie w ściany budynków etc. – o niszczenie przyrody, gdy strzelamy w lesie w drzewa – o zanieczyszczanie środowiska, (dlatego też dokładnie sprzątamy po sobie, strzelamy o kulochwytów, nie strzelamy do szklanych butelek, bo szkło dość trudno zebrać – o kłusownictwo – nadgorliwa straż leśna może uznać nas za kłusowników i oskarżyć o strzelanie do zwierząt (przypominam, że w Polsce polowanie z wiatrówką nie jest legalne) – o stwarzanie zagrożenia dla innych ludzi (np. grzybiarzy pałętających się po lesie) – dlatego też strzelanie raczej na polankach wewnątrz lasu niż w gąszczu drzew, strzelanie na widocznym i oznaczonym miejscu, strzelanie najlepiej w stronę, jakiej dużej przeszkody (nasyp).
To chyba tyle… na koniec podkreślam jeszcze raz i proszę niech każdy to zapamięta: Strzelajmy tak, aby sobie ani nikomu innemu krzywdy nie zrobić i dołóżmy wszelkich starań, aby nie dawać powodów do kontroli przez nadgorliwe służby mundurowe.

 

Kupony rabatowe

TeamSzefKolekcjonerBywalecJanosikCepr

 

team

Kupon przeznaczony dla 15 osobowej grupy, której każdy członek otrzymuje pakiet podstawowy 130 kulek.

 

szef

Zbierz grupę minimum 10 osób, która dostanie  zestaw podstawowy na start oraz 10% rabat, a Szef grupy zestaw 150 kulek za symboliczną „złotówkę”

kolekcjoner

Zbierz 10 pieczątek firmy Hot-Shot,  a przy następnej wizycie na polu paintball’owym otrzymasz pakiet 500 kulek gratis. Warunkiem otrzymania pieczątki na kuponie jest  jednorazowy zakup minimum 200 kulek oprócz pakietu podstawowego. Jednego dnia możesz otrzymać jedną pieczątkę.

bywalec

Zbieraj pieczątki firmy Hot-Shot przez cały miesiąc - korzystając z naszej oferty na polu paintball’owym. Za każdą pieczątkę dostajesz 5% rabatu, rabat sumuje się i z każdą następna wizytą, aż do czasu kiedy wyniesie 100%. Po uzyskaniu maksymalnego rabatu dostaniesz jeszcze 200 kulek gratis do pakietu podstawowego.

 

janosik

Kupon rabatowy Janosik , przychodzisz i grabisz ino roz. Płacąc jednorazowo 150 zł strzelasz dowolna ilość razy aż przez 1h .Po upływie godziny każde następne doładowanie 100kulek kosztuje tylko 15zl.

 

cepr

Płacisz symboliczną złotówkę , i dostajesz na start 50 kulek z wyposażeniem.

paintballl

Kontakt

 

 

 

Adres Siedziby:

SZYMON TYLKA

Tylka extreme hobby

 34-471 LUDŹMIERZ

kAMIENIEC 18

Tel.  , E-mail: kontakt@paintballpodhale.pl

 

 

 

Drużyna Paintball'owa Harnasie Podhale Team

Referencje

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Informujemy, że w czasie pandemii
prowadzimy tylko gry w scenerii leśnej do odwołania !!